stirisud.ro surprize si emotii in cupa romaniei petrolul rateaza calificarea corvinul hunedoara si hermannstadt avanseaza

Surprize și Emoții în Cupa României: Petrolul Ratează Calificarea, Corvinul Hunedoara și Hermannstadt Avansează

Într-o seară plină de tensiune și emoție în Cupa României, Petrolul Ploiești a ratat calificarea în sferturile de finală, în urma unui meci captivant care s-a încheiat cu scorul de 2-2 împotriva echipei Sepsi Sfântul Gheorghe. Acest rezultat a deschis calea pentru surprize neașteptate, cu echipele Corvinul Hunedoara și Hermannstadt reușind să avanseze din grupa A.

Meciul dintre Petrolul și Sepsi a fost unul intens, cu ambele echipe arătând determinare și spirit competitiv. Echipa de start a Petrolului, antrenată de Florin Pârvu, a inclus jucători precum Zima, Dumitriu, Meijers, Huja, Țicu, Jair, Seto, Jefferson, G. Grozav, Musi și Omrani. Pe de altă parte, Sepsi, sub conducerea antrenorului Bernd Storck, a intrat pe teren cu Moldovan, Fl. Ștefan, Kecskes, D. Ciobotariu, Oroian, Damașcan, N. Păun, I. Gheorghe, Dobozi, Kallaku și Rondon.

Desfășurat pe Stadionul Ilie Oană din Ploiești, meciul a fost arbitrat de Claudiu Marcu, cu Marius Machidanu și Alexandru Filip ca asistenți. Rolul de arbitru VAR a fost îndeplinit de Sorin Costreie, asistat de Mihaela Țepușă.

În ciuda eforturilor Petrolului, Hermannstadt a reușit să se califice de pe poziția secundă în grupă, profitând de remiza Petrolului. Golul victoriei Hermannstadtului, marcat de Cristi Bărbuț în minutul 90+6 în meciul cu Chindia, a fost decisiv pentru avansarea lor.

Mai surprinzător a fost parcursul echipei Corvinul Hunedoara, care s-a calificat în sferturi de pe prima poziție, cu un maxim de puncte, dintr-o grupă formată din trei echipe. Performanța lor remarcabilă demonstrează din nou că în fotbal, orice este posibil, și că pasiunea și determinarea pot duce la rezultate neașteptate.

Aceste rezultate subliniază dinamismul și imprevizibilitatea Cupei României, un turneu care continuă să ofere momente memorabile și surprize pentru fanii fotbalului. În timp ce Petrolul Ploiești reflectă asupra oportunităților ratate, Corvinul Hunedoara și Hermannstadt se pregătesc pentru următoarele provocări în competiție, demonstrând că spiritul de luptă și perseverența pot duce la succes neașteptat.